הדברת טרמיטים

טרמיטים

טרמיטים הם חרקים חברתיים החיים בקינים. טרמיטים עלולים לפגוע במבנים וברכוש, בשל נטייתם לכרסם רהיטים ומשקופים מעץ ואף חוטי חשמל וטלפון. בעולם קיימים כ-2800 מיני טרמיטים ובישראל חיים באופן קבוע כ-8-10 מינים אשר שייכים ל-4 משפחות: טרמיטאים, טרמיטי עץ, טרמיטי עץ לח (קרקע) וטרמיטי קציר. תפוצה מקומית ואזורית: מפגעי טרמיטים בישראל ידועים בעיקר בנגב, ערבה, בקעה, במספר ישובים לאורך מישור החוף ובפנים הארץ. מידע זה הינו חלקי בלבד.  

טרמיטים דומים מאוד בחזות לנמלים ואפשר להתבלבל

זיהוי

נמלים

 • כנפיים קדמיות ארוכות מהכנפיים האחוריות

 • מחושים פרוקים בזווית של תשעים מעלות

טרמיטים

 • הכנפיים שוות בערך 

 • מחושים ישרים


איזה נזק גורמים הטרמיטים לאדם ולרכוש? 

רוב מיני הטרמיטים ניזונים בעיקר מעץ מת, יבש או לח, המכיל תאית, ולכן עלולים לגרום נזק גם לעצים מעובדים ולפגוע בחלקי בית וברהיטים העשויים עץ יבש כגון משקופים, דלתות, ארונות ועוד. כבלי חשמל וטלפון, המונחים על הקרקע או בקירות, עלולים אף הם להינזק כתוצאה מכרסום חורים במעטפת הכבל.
בזמן הקצר של מעוף הכלולות, שבו בוגרים רבים מקינים שונים יצאים בבת אחת לתעופה באוויר, עלולות להגיע כמויות רבות של טרמיטים מעופפים למבנים. בדרך כלל אינם פוגעים באדם באופן ישיר, אך עלולים ליצור אי נעימות קלה לנוכחים במבנים. 

 

כיצד מגיעים הטרמיטים לסביבת הבית? 

 1. בוגרים במעוף כלולות חודרים לחלל הבית, וכאשר הם מצליחים להגיע לבית גידול מתאים (סדק בעץ לטרמיטי עץ או מרווח בין רצפות המאפשר גישה לקרקע לטרמיטי קרקע)  הם מקימים בו קן.

 2. פועלים יוצרים תעלה מקן שנמצא בשטח הציבורי, בחצר הבית או מקן שנמצא מתחת לבית עד לאחד מחדרי הבית 

 3. יחד עם אדמה נגועה שהובאה לשיפוץ הבית


תהליך הדברת קן טרמיטים 

קן טרמיטים מוסתר בדרך כלל באדמה או בעץ ולכן יש קושי לאתר אותו. כל אבחון של מפגע טרמיטים חייב להיעשות על ידי איש מקצוע המומחה לנושא וכל טיפול בתכשירי הדברה חייב להתבצע על ידי מדביר בעל היתר הדברה מהמשרד להגנת הסביבה. ולהשתמש בחומרי הדברה המאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה ועל פי ההנחיות הכתובות על תווית התכשיר שאושרה על ידי המשרד. תהליך הדברת קן טרמיטים מתחיל באיתור קפדני של תפוצת הטרמיטים במבנה, ניתן לעשות זאת על ידי איתור תעלות הבוץ שיוצרים טרמיטי הקרקע, באמצעות הנחת פיתיונות בתוך ומחוץ לבית ו/או על ידי איתור הנזקים בבית. לאחר שהבעיה אופיינה במלואה, על המדביר להכין תוכנית הדברה.

שיטות להדברת קן טרמיטים

 • השיטה הנפוצה להדברת טרמיטי קרקע היא יצירת מחסום כימי רעיל בין המקום המשוער של הקינים לבין מיקום הרכוש הפגוע בבית. לצורך כך, מחדירים חומר הדברה אל מתחת לריצוף בתוך הבית (מחייב קדיחת חורים ברצפות להחדרת חומר ההדברה) ולאורך הקירות החיצוניים של הבית. 

 • שיטה נוספת היא הנחת פיתיונות רעילים בנקודות סביב הבית, כדי שהפועלות יעבירו את הרעל לקן ויקטלו בעזרתו את שאר הפרטים החיים בקן.בשיטה זו מניחים פתיונות במקומות שונים בתוך ומחוץ לבית .

 • אנו בגלובוס הדברות מומחים להדברת טרמיטים. אנו נותנים אחריות מלאה על ביצוע ההדברה והכי חשוב מענה לכל בעיה .

 • אנו קודחים חורים קטנים יחסית לכל החברות האחרות וללא נזק. ככה שכמעט ולא מרגישים שביצענו הדברה במקום


הזמנת שירות או להתקשר אלינו

0525-267-877  גלובוס הדברות